Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Referati Keshtjella nga Ismail Kadare

  ak47***
  ak47***
  Administrator
  Administrator

  Male
  Age : 25
  Poenat : 479
  Reputacioni : 0
  Location : AHT-CreW
  Numri i postimeve : 173

  Referati Keshtjella nga Ismail Kadare Empty Referati Keshtjella nga Ismail Kadare

  Mesazh nga ak47*** prej Mon Jan 04, 2010 11:50 pm

  Keshtjella-Ismail Kadare

  Vepra Keshtjella eshte botuar ne vitin 1970.Ne kete veper behet fjal per luften e zhvilluar
  ne mes shqiptareve dhe turqve.Turqit qe tja marrin keshtjellen shqiptareve kishin ber shum
  arsye(dredhi)madje e kishin propozuar qe te miqesoheshin mes veti mirpo nuk paten sukses.
  Derisa ne fund vendosen qe keshtjella te merrej me luft.Ushtrit osmane u vendosen para
  keshtjelles,ngriten qadra te shumta dhe e formuan kampin e dyt i cili perbehej nga dhjet
  ushtare e me shum armatim.Ne kreye te kesaj ushtrie ishte Tersum Pasha,turqit me vete kishin
  edhe deve te ngarkuara me monicion dhe shum gjera tjera qe ju nevoiteshin per luft.
  Tasam Pasha dha urdhrin qe te fillonte lufta per shpartallimin e keshtjelles.
  Ndersa punonjesi i trupave ishte Saragjiu se bashku me ndihmesen e tij,te cilen punonin
  me kujdes.Ne mes te kesaj ushtrie ndodhej edhe Krehi Kemi qe shkruante histori te ndryshme
  per kete luft.Keshtu kaloj nje koh derisa nje dit Tresum Pasha fitoj,mdledhja u mbajt dhe
  aty u vendos qe sulmi kunder keshtjelles te fillonte me zemer menjeher pas mbledhjes filluan
  te gjith ushtaret kishin dal nga qadrat dhe mendonin qe ka sulm dhe do ti sjell friken.
  Te nesermen turqit kishin vendosur shkall ne muret e keshtjelles,ky saleme ju shkaktoj deme
  te dy aneve.Turqit u munduan shum por pa sukses ne anen tjeter edhe shqiptaret filluan sulmet
  e tyre gjat nates ne krye Skenderbeu dhe ushtria turke mbeti pa municion,armatim dhe pa ushqim
  keshtu turqit u munduan ta gjejn menyren tjeter per ta siguruar ushqimin e ben nje furr.
  Nje dit te gjith turqit qe ishin ne furr ku pas kesaj fatkeqsie qe ju ndodhi ushtris osmane,
  Tersum Pasha u dha nje urdher per organizimin e sulmeve te reja dhe shum te fuqishme ku nga
  te dy anet kishin filluar,breng per te plagosurit qe ishin,mirpo as ateher nuk derzoheshin
  pasi qe fitorja e shum pritur nga ana e turqeve pa shihej se ishte e pa arritur.tersumi
  ishte lodhur momentalisht nuk dinte qfar te bente,ne kamp u propozoj per gjetjen e ujit-sjelljes
  qe ta ndaleshin qe keshtjellja te mbetej pa uj ku kjo menyr nuk ju sjell sukses sepse
  shqiptaret e kishin ndryshuar uj-sjellsin.Ne kete ngjarje ndodhej edhe nje plak me emrin
  Tavangji nese e marrim nje kali qe i jepim krip per te ngrene e mos ti jepim 4dit uj dhe
  ushqim e leshojm afer keshtjelles ku e gjejm uj-sjellsin permes nuhatjes.
  Me pas ,pas gjetjes se uj-sjellsit turqit nderprejn ujin kur e mori vesh Skenderbeu qe ne
  mbremje ai filloj sulmet e ashpra kunder osmaneve qe zgjat deri ne mengjes.
  Te gjitha sulmet kunder shqiptareve ishin te pa suksesshme,nje doktor i ushtris osmane
  tha:se ka gjetur menyren qe ta marrin keshtjellen Seri Selimi(doktor)Ju propozoj qe te hidhni
  mije dhe qene ne uj ne menyr qe uj te helmohet,mirpo shqiptaret kishin rezervu puse per etje
  keshtu qe ushtria osmane e lodhur u detyrua te kthehej nga ana qe kishte ardhur te deshpruar
  dhe pa fituar.Ndersa shqiptaret ishin te lumtur per mbrojtjen e keshtjelles,edhe pse te raskapitur
  e te uritur mirpo sidoqoft i munden ushtrin osmane,pra perfundoj lufta ne mes shqiptareve
  dhe turqve.

   Ora është Tue Jan 26, 2021 4:41 am